Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός

Δευτέρα 17/02/20: Συνεργασία με το 1ο ΚΕΣΥ ΔΔΕ Γ΄ ΑΘΗΝΑΣ

Στο πλαίσιο του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού,  έγινε η σχετική ενημέρωση των παιδιών της Γ’  τάξης από την κα. Ανδρεάδου, 1ο ΚΕΣΥ ΔΔΕ Γ’  ΑΘΗΝΑΣ,  για τους δρόμους  που μπορούν να ακολουθήσουν τα μετά την αποφοίτησή τους από το Γυμνάσιο, διάρκειας 2 διδακτικών ωρών.

Τετάρτη 19/02/20: Διδακτική επίσκεψη στο 1ο ΕΠΑΛ Αιγάλεω

Κατ’  εφαρμογήν της Φ10α/162612/Δ4/ 17-10-2019, με στόχο την αποτελεσματική ενημέρωση και πληροφόρηση των μαθητών/τριών της Γ΄ τάξης για τις πιθανές εκπαιδευτικές επιλογές σε ό,τι αφορά στην Επαγγελματική Εκπαίδευση, πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη στο 1ο ΕΠΑΛ Αιγάλεω. Οι μαθητές/ τριες είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν ανά ομάδες στα εργαστήρια του Σχολέιου, ενώ ο Δ/ντής τούς παρουσίασε τις δυνατότητες που προσφέρει το ΕΠΑΛ στους αποφοίτους του αναφορικά με την πρόσβαση στην Γ/θμια Εκπ/ση, αλλά και τις επαγγελματικές προοπτικές.

Η μετακίνηση των παιδιών ήταν προσφορά του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου μας.